Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ZBOŽÍ V AKCI


ZÁJEZDY
ZÁJEZDY

 

Arménie:

Poznejte tuto starobylou zemi na vlastní oči

Arménie 7 dní

1. Den: Příjezd a ubytování

Přílet na Mezinárodní letiště Zvartnots v Jerevánu. Transfer do hotelu a ubytování. Čas na odpočinek

2. Den: Jerevan Okružní jízda - Garni - Geghard – Yerevan

Snídaně v hotelu.

10:00h : Prohlídka Jerevanu, jednoho z nejstarších měst ve světě: Matenadaran (Museum starodávných rukopisu), Náměstí republiky, Sportovně – koncertní komplex, Památník genocidy, Parlament, Prezidentský palác, Opera. Návštěva Cascade.

Výlet do Garni. Po cestě z Jerevanu do Garni zastávka u Charents Arch kvůli jedinečnému výhledu na biblickou horu Ararat. Prohlídka pohanské svatyně Garni (1. st n.l..) Lokalita římského chrámu Slunce. Nedlouho poté, co Arménie přijala křesťanství, chrám se stal letním sídlem Arménských vládců. Další zastávka je Geghard – klášter jeskyně. Název "Geghard" pochází od relikvie Arménské Apostolické církve: kopí, které jeden z římských strážců použil, aby propíchl hrudník ukřižovanému Ježíši Kristu. Klášter je zařazen na seznam Světových kulturních památek UNESCO. Návrat do Jerevanu.

Večeře. Nocleh v Jerevanu.

3. Den: Jerevan - Khor Virap - Noravank - Goris (celodenní)

Snídaně v hotelu. Odhlášení z hotelu.

09:00: Cesta do kláštera Khor Virap odkud se biblická hora Ararat za příznivého počasí ukazuje plné kráse. Prohlídka kláštera Khor Virap, kde byl vězněn sv. Řehoř Osvětitel kvůli křesťanskému učení (17.– 18. století).

Návštěva kláštera Noravank (13. st.) klenotu středověké Arménské architektury, který se nachází v obrovské kotlině obklíčené obdivuhodnými útesy. Další bod programu je město Goris, známé svými domácími ovocnými pálenkami ale také středověkým osídlením vydlabaném do měkké skály v jižní části města.

Večeře a nocleh v Gorisu.

4. Den:  Goris - Tatev – Areni – Jerevan (celodenní)

Snídaně v hotelu.

10.00: Výlet začíná návštěvou majestátního kláštera Tatev, bývalého centra vědy a umění.

Krásy přírody prozkoumáme „z nebe“ pomoci Vzdušné tramvaje, která se protahuje v délce 5,7 kilometrů přes spektakulární rokli řeky Vorotan. Tatevská Vzdušná tramvaj je nejdelší svého druhu na světě.

Ochutnávka vína ve vinařském podniku Arény. Návrat do Jerevanu. Večeře a nocleh.

5. Den: Jerevan – Sevan - Haghartsin – Goshavank - Sanahin – Haghpat- Jerevan.

Snídaně v hotelu.

10.00 AM: Výlet do horského jezera Sevan, nazývaného také „Smaragd Armenie", které je jedním z nejvýše položených sladkovodních jezer na světě a leží na nadmořské výšce 1950m . Sluneční svit, krásná příroda, nádherné pláže a křišťálově čistá studená voda dělají z tohoto místa oblíbené místo na trávení dovolené. Návštěva kláštera Sevanavank nacházejícího se na poloostrově. Jízda oblasti jehličnatých a smíšených lesů do města Dilijan. Návštěva klášterů  Haghartsin a středověkého Goshavanku (11. - 13. st.).

Procházka po architektonickém komplexů Sanahin (966 n.l.)  Haghpat (976 n.l.) jež patří k nejzajímavějším příkladům středověké arménské architektury a jsou zapsány do seznamu Světových kulturních památek UNESCO. Architektonické prvky a dekorace těchto památek, patřících do stejného období, jsou si velice podobný, což naznačuje, že mohly být dílem umělců ze stejné školy.

Návrat do Jerevanu. Večeře a nocleh.

6. Den: Yerevan - Echmiadzin – St. Gayane – St Hipsime- Zvartnots -

Yerevan, Brandy Factory

Snídaně v hotelu.

V 10.00h Odjezd na výlet do Echmiadzinu – duchovního a administrativního centra Armenské Apoštolské církve. Počátky města sahají již do 4. století př. n. l. Ve městě se nachází řada památek, především ústřední chrám, katedrála sv. Matky Boží, jež pochází z roku 618 a stojí na místě ještě staršího, dřevěného kostela, zbudovaného v letech 301–303, kdy Arménie jako první stát na světě přijala křesťanství za státní náboženství.

chrámy sv. Gajane, sv. Hripsimy a Šoghakath – jsou spolu s hlavní katedrálou na seznamu Světových kulturních památek UNESCO.

Poslední zastávkou bude výrobna světoznámého ARARAT Brandy, kde se seznámíte s dějinami výroby tohoto nápoje a budete svědky celého procesu jeho výroby od hroznu do skleničky.

Večeře a nocleh v Jerevanu.

7. Den: Snídaně,odhlášení z hotelu.

Odjezd na Mezinárodní letiště Zvartnots.

Přejeme hezký let!

 

Cena zájezdu zahrnuje:

Ubytování v hotelech / Mirhav hotel/ BEST WESTERN Bohemian Resort / Tufenkian Dzoraget

• Transfer letiště-hotel-letiště klimatizovaným vozem

• 7 x ubytování v *3/4/5 hotelech

• Doprava na prohlídky a výlety

• Služby profesionálního průvodce

• Polopenze (snídaně/večeře)

• Vstupenky dle programu

Cena nezahrnuje:

• Letenky

• Vízum

• Cestovní pojištění

Cena od 18000,-Kč

-------------------------------------------------------------------------------

Armenia in 7 days

DEPARTURE POINT: YEREVAN
​ENDING POINT: YEREVAN
HIGHLGHTS: YEREVAN, KHOR VIRAP, NORAVANK, DILIJAN, LAKE SEVAN, ECHMIADZIN

ABOUT TOUR

DAY 1: Yerevan City tour
Arrival in Yerevan early in the morning. Transfer to hotel. Accommodation and rest at hotel. Yerevan City tour- Yerevan is the capital of Armenia and one of the oldest cities in the world. It stretches under the gaze of biblical mountain Ararat and resembles a beautiful gilt bowl to those flying over it. A basalt slab with an Urartu cuneiform inscription, unearthed by archaeologists in the south-eastern part of the city shows the age of Yerevan to be 2796 years old.
Street tour including Republic Square, Yerevan State University, Victory Bridge, Tsitsernakaberd (1915 Genocide Memorial), Sports & Concerts complex, Kievyan Bridge, Parliament, Palace of President, Academy of Sciences, Opera house, State Museum of History of Armenia.
Lunch
Overnight in Yerevan

DAY 2: Yerevan - Khor Virap - Noravank - Yerevan
Breakfast at hotel
At 10AM: Tour to South Armenia, Khor Virap Monastery. Khor Virap is a place of pilgrimage for Armenians all over the world which is the closest point to Mount Ararat from the territory of Armenia, the most convenient place for observing and taking pictures of the biblical mountain.
Proceed to Noravank Monastery Complex.
Noravank monastery is considered to be the pulpit of Syunik bishops. The magnificent landscape of mountains, surrounding the monastery, displays a beautiful array of colours from the sun's reflection. Lunch
On the way back to Yerevan visit Areni village and Winery. Tour and tasting after return to Yerevan.
Overnight in Yerevan

DAY 3: Yerevan - Haghpat - Sanahin - Yerevan
Breakfast at hotel
At 10 AM: Drive to North Armenia.
Monastery Complex of Haghpat (UNESCO World Heritage)
the construction of this monastery is associated to the glory of the Bagratouni Royal Family.
Monastery Complex of Sanahin (UNESCO World Heritage)
Sanahin is a monastery complex the most prominent structure of which is the Savor's Church (956-967), built by architect Trdat for princes Gourgen and Smbat from the Kyurikian Kingdom. The former village of Sanahin is located on the right side of the gorge. It has become a part of the town of Alaverdi.
Lunch
Overnight in Yerevan

DAY 4: Yerevan – Dilijan - Goshavank - Lake Sevan - Yerevan
Breakfast at hotel
At 10 AM: Trip to Dilijan which is a famous spa rich in curative mineral springs, some of which are comparable to those at Vichy in France and Davos in Switzerland. The surrounding mountains are covered by forests and Alpine meadows.
Goshavank Monastery Complex which was built in the 12th c. by Mkhitar Gosh, the famous scientist of medieval Armenia, famous author of fables "Trip to Sevan Lake - pearl of Armenia" , visit to peninsula and Sevan Monastery.
Lunch
Overnight in Yerevan

DAY 5: Yerevan - Echmiadzin - Zvartnots - Yerevan
Breakfast at hotel
At 10 AM- Drive to St. Etchmiadzin (Mother See of Holy Etchmiadzin)
En route – Hripsime Church which is a masterpiece of architecture and a marvelous example of cross-cupola architecture of the 7th century Virgin's tomb lies here in the crypt of the church.
Cathedral of St. Etchmiadzin (UNESCO World Heritage)
Liturgy at Cathedral (on Sundays only)
This oldest Christian temple was founded in 301 and is one of the first churches in the Christian World.
Holy Mass takes place on Sundays in the Cathedral.
Return to Yerevan
En route – Zvartnots temple (UNESCO World Heritage)
Zvartnots, built as Armenia's main cathedral in 641-661, was to suppress Etchmiadzin Cathedral by its grandeur and extraordinary artistic splendor.
Lunch
Overnight in Yerevan

DAY 6: Yerevan – Garni – Geghard – Yerevan
Breakfast at hotel
At 10 AM- Half-day trip to Garni Pagan Temple and Geghard Monastery
This pagan temple of Garni was built in 1st. c. AC and was devoted to the Armenian
Pagan God - Mithras. After Armenia converted to Christianity in the 4th c., the rulers of the country used the temple as their summer residence. Proceed to Geghard Monastery (UNESCO World Heritage) which was initially known simply as Ayrivank (Cave Monastery). The present buildings comprising it date back to 10-13th cc., at which time it was renamed as Geghard meaning "lance" (spear) in Armenian. The name refers to the biblical lance used by a Roman soldier to pierce Christ's body to find out if he was alive or not.
Return to Yerevan and visit Vernisage (souvenirs, arts and crafts market).
Overnight in Yerevan

DAY 7: Free Day
Check out, transfer to the airport

INCLUDED SERVICES

-Transfer airport-hotel-airport on A/C vehicles
-Accommodation in Yerevan 6 nights in 3/4/5* hotel on BB
-Entrance fee to museums and historical-cultural centers      
-Daily transportation during tours and hotel transfers
-Professional tour guide
-6xBreakfast
-6xLunch

EXCLUDED SERVICES

- Airplane Ticket
- Visa for Armenia
- Travel Insurance
- Alcoholic drinks
- Additional tours and transfers not included in itinerary

From 18000,-Kč per person

-----------------------------------------------------

Armenia in 8 days

Day 1: Arrival and Accommodation
Arrival in Yerevan International airport Zvartnots. Transfer and hotel accommodation.

Day 2: Yerevan City Tour - Garni - Geghard - Yerevan
Breakfast at the hotel.
At 10:00 AM : A city tour in Yerevan, one of the ancient cities in the world: Matenadaran (Museum of ancient manuscripts), Republic Square, Sports & Concerts complex, Parliament House, Palace of President, Opera house. Visit is to Cascade. Continue to Garni. On the road from Yerevan to Garni stop near Charents Arch for a beautiful view of Biblical Ararat Mountain. Tour to the Pagan Temple of Garni (1st century A.D.) site of Roman Temple of the Sun.
Soon after Armenia adopted Christianity, the temple became the summer residence of Armenian
royalty. Next stop is Geghard – cave Monastery, the name "Geghard" derives from the relics of the
Armenian Apostolic church: the spear that one of the Roman guards had used to pierce the rib of
crucified Christ. The monastery is included in UNESCO’s list of World Heritage Sites. Back to Yerevan.
Dinner. Overnight in Yerevan.

Day 3: Yerevan - Khor Virap - Areni - Noravank - Goris (full day)
Breakfast at the hotel. Check out.
09:00 AM: Drive to Khor Virap Monastery where the Biblical Mount Ararat reveals its breathtaking view
when the weather is favorable. Sightseeing Khor Virap, where Grigor the Illuminator was imprisoned
for preaching Christianity (17th – 18th centuries). Visit Areni Wine Factory for wine tasting.
Visit Noravank Monastery (13th century) the masterpiece of medieval Armenian architecture, which is in a
gigantic basin of miraculous cliffs.Next stop is Goris city, which is famous for its home-made fruit vodkas,
and for the medieval cave-dwellings carved out of the soft rock in the southern part of the town.
Dinner and overnight in Goris.

Day 4: Goris - Tatev - Karahounj - Selim pass - Sevan (full day)
Breakfast at the hotel. Check out.
10.00: Excursion leads to the majestic monastery Tatev, a former center for the sciences and arts.
Discover the beauty of the nature from “the sky” by Aerial Tramway. Spanning 5.7 kilometers across
the spectacular Vorotan River Gorge, the Tatev’s Aerial Tramway is the longest passenger aerial
tramway in the world.
Karahungh (Stonehenge) is 3, 500 years older than England’s Stonehenge. Main temple consisting of 40
stones built in honor of God of Sun is situated in the central part of Karahunj. Besides the temple, it had a
large and developed observatory and a university. Drive through Selim Pass visiting the Caravanserai (XIV
c.). The Selim caravansary was built in 1332 by Prince Chesar Orbelian, according to an inscription in Armenian and Arabic, this used to be an important trade point in the famous Silk Road. The last stop in Sevan.
Dinner and overnight in Sevan.

Day 5: Sevan - Dilijan – Haghartsin – Goshavank - Alaverdi (full day)
Breakfast at the hotel. Check out.
10.00 AM: Trip to mountainous Lake Sevan (1900 m), the "Emerald of Armenia" which is one of the
highest freshwater lakes in the world, lying at 1950m above the sea level. Abundant sunshine, beautiful
landscape, fine beaches and crystal-clear cool water make the shore of the lake an excellent holiday spot.
Visit Sevanavank Monastery on the peninsula.
Drive to the region of coniferous and mixed forests, to Dilijan city. Outing to Haghartsin monastery
and medieval Goshavank Monastery (11-13th century). Continue to Alaverdi. Dinner and overnight

Day 6: Alaverdi – Sanahin – Haghpat- Yerevan.
Breakfast at the hotel. Check out.
10.00 AM: Tour to the architectural complexes of Sanahin (966 AD) and Haghpat (976 AD) which are among the outstanding works of medieval Armenian architecture and are inscribed in UNESCO World Heritage list.
The architectural details and decoration of the monuments, which belong to the same epoch, have much in common and are even exactly alike in some cases, which give us ground to presume that they were
created by craftsmen of the same school.Back to Yerevan. Dinner and overnight in Yerevan.

Day 7: Yerevan - Echmiadzin – St. Gayane – St Hipsime- Zvartnots - Yerevan, Brandy Factory
Breakfast at the hotel.
At 10.00 AM: Tour to Echmiadzin the spiritual and administrative center of the Armenian Apostolic
Church. Sightseeing the Mother See of Echmiadzin (4th Century) where treasures and relics of the church
are preserved, St. Hripsime (7th century) Church. Last stop at ARARAT Brandy Factory where you will
have a chance to observe the history of brandy production, from grape to glass, witness the birth of famous Ararat Brandy. Dinner and overnight in Yerevan.

Day 8: Free day, Departure
Transfer from the hotel to the airport and check in for departure.

The price includes
Transfer airport-hotel-airport on A/C vehicles
• Accommodation in hotel in Yerevan on BB 4 nights
• Accommodation in Goris 1nights
• Accommodation in Sevan 1 nights
• Accommodation in Alaverdi 1 nights
• Daily transportation during tours and hotel transfers
• Professional tour guide
• 7 Dinners during overnights out of Yerevan and where mentioned
• Entrance fees

Price does NOT include:
• Airplane Ticket
• Visa for Armenia
• Travel Insurance
• Alcoholic drinks, lunches
• Additional tours and transfers not included in itinerary

From: 20.000,-Kč